Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba (Sodra) yra atsakinga už daugelio socialinių išmokų mokėjimą Lietuvoje. Šios išmokos apima pensijas, ligos, motinystės, nedarbo ir kitas išmokas, kurios yra gyvybiškai svarbios daugeliui gyventojų. Norint planuoti savo finansus ir išvengti netikėtumų, svarbu žinoti, kada Sodra perveda šias išmokas. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime Sodros išmokų kalendorių, įvairių išmokų mokėjimo datas ir kitus svarbius aspektus.
Bendrieji Sodros išmokų principai
Sodros išmokos paprastai yra pervedamos į gavėjų asmenines banko sąskaitas. Svarbu pabrėžti, kad tiksli išmokos gavimo data gali skirtis priklausomai nuo banko, kuriame turite sąskaitą, darbo valandų. Taip pat, savaitgaliai ir švenčių dienos gali paveikti pervedimo laiką – dažniausiai tokiu atveju išmoka pasiekia gavėją artimiausią darbo dieną prieš arba po numatytos datos.
Pensijų mokėjimo kalendorius

Senatvės, netekto darbingumo (invalidumo), našlių ir našlaičių pensijos yra vienos iš dažniausiai mokamų Sodros išmokų. Jų mokėjimo grafikas yra gana stabilus ir nuspėjamas.
- Pensijų mokėjimo datos. Dauguma pensininkų savo pensijas gauna tarp 10 ir 16 dienos kiekvieną mėnesį. Tiksli data priklauso nuo to, per kurį banką ar kitą mokėjimo įstaigą (pvz., Lietuvos paštą) gaunama pensija. Kiekvienas bankas turi savo nustatytą grafiką.
- Pensijų gavimas per Lietuvos paštą arba į namus. Jei pensija gaunama per Lietuvos paštą arba pristatoma į namus, jos pristatymo datos paprastai būna tarp 20 ir 26 dienos kiekvieną mėnesį. Tiksli data priklauso nuo konkretaus pašto skyriaus darbo grafiko ir gyvenamosios vietos.
- Pasikeitimai pensijų mokėjimo grafike. Jei pensijos mokėjimo diena sutampa su savaitgaliu ar valstybine švente, pensija paprastai išmokama paskutinę darbo dieną prieš šventes arba pirmą darbo dieną po jų.
Ligos išmokų mokėjimo kalendorius
Ligos išmokos mokamos asmenims, kurie laikinai negali dirbti dėl ligos ar traumos. Šių išmokų mokėjimo tvarka šiek tiek skiriasi nuo pensijų.
- Pirmosios dvi ligos dienos. Už pirmas dvi kalendorines ligos dienas moka darbdavys. Išmoka paprastai mokama kartu su atlyginimu.
- Nuo trečios ligos dienos. Nuo trečios ligos dienos išmoką moka Sodra. Sprendimas dėl ligos išmokos skyrimo priimamas per 10 darbo dienų nuo visų reikalingų dokumentų pateikimo Sodrai.
- Ligos išmokos pervedimas. Patvirtinus prašymą, ligos išmoka pervedama per 17 darbo dienų. Tai reiškia, kad bendras laikas nuo prašymo pateikimo iki išmokos gavimo gali užtrukti iki 27 darbo dienų.
- Ilgalaikė liga. Jei liga tęsiasi ilgiau, išmokos paprastai pervedamos kas mėnesį, panašiu metu, kaip ir pirmoji išmoka.
Motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų kalendorius
Šios išmokos yra skirtos tėvams, auginantiems mažus vaikus.
- Motinystės išmoka (nėštumo ir gimdymo atostogos). Sprendimas dėl motinystės išmokos skyrimo priimamas per 10 darbo dienų nuo visų reikalingų dokumentų pateikimo Sodrai. Išmoka pervedama per 17 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo. Dažniausiai ši išmoka išmokama visa iš karto.
- Tėvystės išmoka (tėvystės atostogos). Sprendimas dėl tėvystės išmokos skyrimo priimamas per 10 darbo dienų nuo visų reikalingų dokumentų pateikimo, o išmoka pervedama per 17 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo. Ši išmoka taip pat dažniausiai mokama visa iš karto.
- Vaiko priežiūros išmoka (vaiko priežiūros atostogos). Ši išmoka mokama kas mėnesį. Sprendimas dėl išmokos skyrimo priimamas per 10 darbo dienų, o pirmoji išmoka pervedama per 17 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo. Vėlesnės išmokos mokamos kiekvieną mėnesį, paprastai iki mėnesio 25 dienos.
Nedarbo išmokų kalendorius
Nedarbo išmokos mokamos asmenims, kurie neteko darbo ir užsiregistravo Užimtumo tarnyboje.
- Sprendimo priėmimas. Užimtumo tarnyba priima sprendimą dėl nedarbo išmokos skyrimo.
- Pervedimo terminas. Sodra, gavusi Užimtumo tarnybos sprendimą, nedarbo išmoką perveda per 3 darbo dienas.
- Reguliarūs mokėjimai. Vėlesnės nedarbo išmokos mokamos kas mėnesį, paprastai iki mėnesio pabaigos, jeigu asmuo vis dar atitinka nedarbo išmokos gavimo sąlygas.
Kitos Sodros išmokos
Sodra taip pat moka įvairias kitas išmokas, pavyzdžiui, šalpos pensijas, laidojimo pašalpas, vienkartines išmokas ir kt. Šių išmokų mokėjimo terminai gali skirtis, todėl dėl tikslios informacijos rekomenduojama kreiptis tiesiogiai į Sodrą arba apsilankyti jos interneto svetainėje.
Kaip sužinoti tikslią išmokos datą?
Nors bendri išmokų mokėjimo principai yra aiškūs, tikslią savo išmokos datą galima sužinoti keliais būdais:
- Sodros interneto svetainė. Prisijungus prie savo asmeninės Sodros paskyros (gyventojo srities), galima matyti informaciją apie paskirtas išmokas ir jų mokėjimo datas.
- Telefonu. Skambinant į Sodros informacijos centrą, konsultantai gali suteikti informaciją apie numatomas išmokų datas.
- El. paštu. Galima siųsti užklausą Sodrai elektroniniu paštu.
- Banko išrašas. Stebėkite savo banko sąskaitos išrašą.
Svarbūs patarimai
- Visada turėkite atnaujintą kontaktinę informaciją Sodroje. Tai užtikrins, kad gausite visus svarbius pranešimus.
- Jei pasikeitė jūsų banko sąskaita, nedelsdami informuokite Sodrą.
- Jei kyla klausimų dėl išmokų, nebijokite kreiptis į Sodrą. Geriau išsiaiškinti situaciją iš anksto, nei susidurti su nesklandumais vėliau.
- Planuokite savo finansus atsižvelgdami į Sodros išmokų kalendorių. Žinojimas, kada gausite išmoką, padės išvengti finansinių sunkumų.
- Atminkite, kad pateikta informacija yra bendro pobūdžio. Individualios situacijos gali skirtis.
Sodros išmokų kalendorius yra svarbus įrankis planuojant asmeninius finansus. Žinant, kada galima tikėtis gauti vieną ar kitą išmoką, galima išvengti daugelio nepatogumų. Šiame straipsnyje pateikta informacija padės geriau suprasti Sodros išmokų sistemą ir efektyviau valdyti savo pinigus.