Pridėtinės vertės mokestis (PVM) yra vienas svarbiausių mokesčių Lietuvoje ir Europos Sąjungoje. Jis taikomas beveik visoms prekėms ir paslaugoms, todėl suprasti, kaip jis veikia ir kaip jį apskaičiuoti, yra būtina tiek verslininkams, tiek vartotojams. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime PVM skaičiuoklę, jos veikimo principus, skirtingus PVM tarifus ir pateiksime praktiškų pavyzdžių.
Kas yra PVM?

PVM yra vartojimo mokestis, kuris galiausiai tenka galutiniam vartotojui. Jis įtraukiamas į prekės ar paslaugos kainą kiekviename gamybos ir platinimo etape. Verslai, registruoti PVM mokėtojais, turi teisę atskaityti PVM, sumokėtą už įsigytas prekes ir paslaugas, naudojamas jų apmokestinamajai veiklai. Tai reiškia, kad jie sumoka į biudžetą tik skirtumą tarp PVM, gauto iš pardavimų, ir PVM, sumokėto už pirkimus.
PVM tarifai Lietuvoje
Lietuvoje taikomi keli PVM tarifai:
- Standartinis PVM tarifas (21%). Tai pagrindinis tarifas, taikomas daugumai prekių ir paslaugų.
- Lengvatinis 9% PVM tarifas. Taikomas tam tikroms prekėms ir paslaugoms, pavyzdžiui, keleivių vežimui reguliariais reisais, knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams (išskyrus erotinio ir (ar) smurtinio pobūdžio leidinius bei leidinius, kuriuose reklama sudaro daugiau kaip 4/5 viso leidinio ploto), apgyvendinimo paslaugoms.
- Lengvatinis 5% PVM tarifas. Taikomas vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms, kai šių prekių įsigijimo išlaidos visiškai ar iš dalies kompensuojamos, neįgaliųjų techninės pagalbos priemonėms ir jų remontui, spausdintiems laikraščiams, žurnalams ir kitiems periodiniams leidiniams (išskyrus erotinio ir (ar) smurtinio pobūdžio leidinius bei leidinius, kuriuose reklama sudaro daugiau kaip 4/5 viso leidinio ploto).
- 0% PVM tarifas. Taikomas prekių tiekimui į kitas ES valstybes nares, eksportui į trečiąsias šalis, ir kai kurioms kitoms specifinėms operacijoms.
Svarbu pažymėti, kad PVM tarifai gali keistis, todėl visada reikia pasitikrinti aktualią informaciją Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) svetainėje.
Kaip veikia PVM skaičiuoklė?
PVM skaičiuoklė yra įrankis, leidžiantis greitai ir lengvai apskaičiuoti PVM sumą, pridėtinę vertę arba kainą be PVM. Yra du pagrindiniai skaičiavimo būdai:
PVM pridėjimas
Norint prie kainos be PVM pridėti PVM, reikia kainą be PVM padauginti iš PVM tarifo (išreikšto dešimtaine trupmena) ir pridėti gautą rezultatą prie pradinės kainos. Pavyzdžiui, jei prekės kaina be PVM yra 100 eurų, o PVM tarifas yra 21%, skaičiavimas atrodytų taip:
100 * 0.21 = 21 (PVM suma)
100 + 21 = 121 (Kaina su PVM)
PVM išskyrimas
Norint iš kainos su PVM išskirti PVM sumą, reikia kainą su PVM padalinti iš (1 + PVM tarifas (išreikštas dešimtaine trupmena)). Pavyzdžiui, jei prekės kaina su PVM yra 121 euras, o PVM tarifas yra 21%, skaičiavimas atrodytų taip:
121 / 1.21 = 100 (Kaina be PVM)
121 – 100 = 21 (PVM suma)
PVM skaičiuoklės internete
Internete galima rasti daugybę nemokamų PVM skaičiuoklių. Jos paprastai leidžia pasirinkti PVM tarifą ir įvesti kainą be PVM arba kainą su PVM. Skaičiuoklė automatiškai atlieka reikiamus skaičiavimus ir pateikia rezultatus.
PVM deklaravimas ir sumokėjimas
PVM mokėtojai privalo reguliariai teikti PVM deklaracijas VMI ir sumokėti apskaičiuotą PVM sumą. Deklaravimo ir mokėjimo terminai priklauso nuo mokestinio laikotarpio, kuris dažniausiai yra kalendorinis mėnuo. Vėlavimas pateikti deklaraciją ar sumokėti PVM gali užtraukti baudas ir delspinigius.
PVM lengvatos ir išimtys
Tam tikrais atvejais gali būti taikomos PVM lengvatos arba išimtys. Pavyzdžiui, smulkusis verslas, kurio metinė apyvarta neviršija tam tikros ribos (šiuo metu 45 000 eurų), gali pasirinkti nesiregistruoti PVM mokėtoju. Taip pat yra tam tikrų prekių ir paslaugų, kurios neapmokestinamos PVM, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros, socialinės, švietimo, kultūros paslaugos, finansinės ir draudimo paslaugos.
PVM grąžinimas užsieniečiams
Užsieniečiai, įsigiję prekių Lietuvoje ir išvežantys jas iš Europos Sąjungos, tam tikrais atvejais gali susigrąžinti sumokėtą PVM. Tai vadinama „Tax Free” sistema. Norint pasinaudoti šia galimybe, reikia atitikti tam tikras sąlygas, pavyzdžiui, prekių vertė turi viršyti nustatytą minimalią sumą, prekės turi būti išvežtos per nustatytą laikotarpį, o pirkimo metu reikia gauti specialią formą.
Dažniausiai užduodami klausimai apie PVM
Ar visos įmonės turi registruotis PVM mokėtojomis?
Ne. Įmonės, kurių metinė apyvarta neviršija 45 000 eurų, gali pasirinkti nesiregistruoti PVM mokėtojomis. Tačiau, jei įmonė vykdo veiklą, susijusią su kitomis ES valstybėmis narėmis, arba planuoja didesnę apyvartą, registracija gali būti privaloma.
Ar PVM tarifas visada yra 21%?
Ne. Lietuvoje taikomi keli PVM tarifai: 21%, 9%, 5% ir 0%. Konkretus tarifas priklauso nuo prekės ar paslaugos tipo.
Ar galiu atskaityti visą PVM, sumokėtą už pirkimus?
Ne visada. PVM atskaita galima tik už tas prekes ir paslaugas, kurios yra naudojamos jūsų apmokestinamajai veiklai. Be to, yra tam tikrų apribojimų, pavyzdžiui, negalima atskaityti PVM už reprezentacines išlaidas viršijančias nustatytas normas.
Ar fiziniai asmenys moka PVM?
Taip. Fiziniai asmenys moka PVM pirkdami prekes ir paslaugas, kurioms taikomas šis mokestis. PVM jau būna įskaičiuotas į kainą.
PVM administravimo supaprastinimas
Šiuolaikinės technologijos siūlo įvairių sprendimų, palengvinančių PVM administravimą. Buhalterinės apskaitos programos gali automatiškai apskaičiuoti PVM, generuoti PVM deklaracijas ir netgi tiesiogiai jas pateikti VMI. Tai padeda sutaupyti laiko, išvengti klaidų ir užtikrinti, kad PVM būtų tvarkomas teisingai ir laiku.
Išvados
PVM yra sudėtingas, bet labai svarbus mokestis. Supratimas apie PVM veikimo principus, tarifus, deklaravimo ir mokėjimo tvarką yra būtinas kiekvienam verslininkui. PVM skaičiuoklės, tiek internetinės, tiek integruotos į buhalterinės apskaitos programas, gali gerokai palengvinti šio mokesčio administravimą. Taip pat svarbu nuolat sekti PVM įstatymų pakeitimus, kad būtų užtikrintas tinkamas mokesčio taikymas.