Maltos ordino pagalbos tarnyba, Lietuvoje geriau žinoma kaip maltiečiai, yra viena seniausių ir didžiausių savanoriškos pagalbos organizacijų šalyje. Nors daugelis maltiečius pirmiausia sieja su karštos sriubos dalijimu stokojantiems, jų veikla yra kur kas platesnė ir apima įvairiapusę pagalbą pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms.
Nuo seniausių laikų iki šių dienų
Maltos ordinas, turintis gilias istorines šaknis, siekiančias XI amžių, visada rūpinosi ligoniais ir vargstančiais. Lietuvoje maltiečių veikla prasidėjo dar tarpukariu, tačiau sovietmečiu ji buvo nutraukta. Atkūrus nepriklausomybę, 1991 metais, Maltos ordino pagalbos tarnyba vėl pradėjo veikti, tęsdama savo kilnią misiją.
Pagrindinės veiklos kryptys
Maltiečių veikla Lietuvoje apima platų spektrą socialinių paslaugų ir projektų. Štai keletas pagrindinių krypčių:
- Pagalba senjorams. Tai viena svarbiausių maltiečių veiklos sričių. Organizacija teikia įvairiapusę pagalbą vienišiems, ligotiems, sunkiai besiverčiantiems senjorams. Tai apima ne tik maisto produktų pristatymą į namus, bet ir pagalbą buityje, pavežėjimą į gydymo įstaigas, socialinį bendravimą. Daugeliui senjorų maltiečių savanoriai tampa vieninteliais žmonėmis, su kuriais jie gali reguliariai pabendrauti.
- „Maistas ant ratų” projektas. Šis projektas yra gyvybiškai svarbus daugeliui senjorų ir neįgaliųjų, kurie patys negali pasirūpinti maistu. Maltiečių savanoriai kasdien pristato karštą maistą tiesiai į namus, užtikrindami, kad šie žmonės gautų visavertę mitybą. Tai ne tik fizinis, bet ir emocinis palaikymas, nes savanoriai dažnai tampa vieninteliais žmonėmis, su kuriais šie asmenys bendrauja.

- Pagalba vaikams ir jaunimui. Maltiečiai taip pat rūpinasi vaikais ir jaunimu iš socialiai pažeidžiamų šeimų. Jie organizuoja vaikų dienos centrus, kuriuose vaikai gali saugiai praleisti laiką po pamokų, gauti pagalbą ruošiant namų darbus, pavalgyti, dalyvauti įvairiuose užsiėmimuose. Taip pat organizuojamos vasaros stovyklos, teikiama materialinė parama.
- Pagalba neįgaliesiems. Maltiečiai teikia pagalbą įvairaus amžiaus neįgaliesiems, padėdami jiems integruotis į visuomenę. Tai apima transporto paslaugas, pagalbą buityje, asmeninio asistento paslaugas, socialinių įgūdžių lavinimą.
- Pirmosios pagalbos mokymai. Maltiečiai organizuoja pirmosios pagalbos mokymus visuomenei, įmonėms ir organizacijoms. Šie mokymai yra labai svarbūs, nes suteikia žmonėms žinių ir įgūdžių, kaip elgtis nelaimės atveju ir galbūt išgelbėti gyvybę.
- Humanitarinė pagalba. Maltiečiai aktyviai dalyvauja teikiant humanitarinę pagalbą nukentėjusiems nuo stichinių nelaimių ar kitų krizių tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
- Socialinės akcijos ir renginiai. Maltiečiai nuolat organizuoja įvairias socialines akcijas, pavyzdžiui, „Maltiečių sriuba”, kurios metu renkamos lėšos organizacijos veiklai remti. Taip pat organizuojami labdaros renginiai, koncertai, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į socialines problemas ir surinkti paramą.
Savanorystė – maltiečių veiklos pagrindas
Maltiečių veikla neįsivaizduojama be savanorių. Būtent savanoriai yra ta varomoji jėga, kuri leidžia organizacijai pasiekti tiek daug žmonių ir suteikti jiems reikalingą pagalbą. Savanoriais gali tapti įvairaus amžiaus ir profesijų žmonės, norintys prisidėti prie kilnaus tikslo. Savanorių darbas yra labai įvairus – nuo maisto produktų fasavimo ir pristatymo iki bendravimo su senjorais ar pagalbos vaikų dienos centruose.
Finansavimo šaltiniai
Maltiečių veiklą finansuoja įvairūs šaltiniai:
- Aukos. Didelę dalį lėšų maltiečiai surenka iš privačių asmenų ir įmonių aukų. Žmonės gali aukoti pinigus, maisto produktus, drabužius, kitus reikalingus daiktus.
- 2% gyventojų pajamų mokesčio parama. Kiekvienas Lietuvos gyventojas gali skirti 2% savo sumokėto gyventojų pajamų mokesčio pasirinktai organizacijai, įskaitant maltiečius. Tai yra svarbus finansavimo šaltinis.
- Projektinis finansavimas. Maltiečiai aktyviai dalyvauja įvairiuose projektuose, finansuojamuose iš Europos Sąjungos, Lietuvos valstybės biudžeto ir kitų fondų.
- Rėmėjų parama. Kai kurios įmonės ir organizacijos reguliariai remia maltiečių veiklą finansiškai ar suteikdamos reikalingas paslaugas.
Iššūkiai ir ateities perspektyvos
Nepaisant didelio indėlio į visuomenės gerovę, maltiečiai susiduria su įvairiais iššūkiais. Vienas didžiausių iššūkių – nuolatinis lėšų trūkumas. Poreikis pagalbai nuolat auga, o finansiniai ištekliai ne visada spėja paskui. Taip pat svarbu pritraukti ir išlaikyti savanorius, nes jų įsitraukimas yra būtinas organizacijos veiklai.
Ateityje maltiečiai planuoja toliau plėsti savo veiklą, didindami teikiamų paslaugų apimtis ir kokybę. Ypatingas dėmesys bus skiriamas senjorų ir neįgaliųjų integracijai į visuomenę, vaikų ir jaunimo ugdymui, savanorystės skatinimui. Svarbu paminėti, jog maltiečiai neapsiriboja vien materialine pagalba. Didelis dėmesys skiriamas dvasiniam bei psichologiniam žmonių palaikymui.
Maltiečiai – Vilties šviesa
Maltos Ordino pagalbos tarnyba Lietuvoje yra vilties šviesa daugeliui žmonių. Jų darbas paliečia tūkstančių žmonių gyvenimus, suteikdamas jiems ne tik materialinę paramą, bet ir žmogiškąjį ryšį, šilumą ir viltį. Organizacijos veikla yra puikus pavyzdys, kaip savanorystė ir bendruomeniškumas gali keisti pasaulį į gera.