Anglų kalbos mėnesių pavadinimai yra neatsiejama kasdienio gyvenimo dalis, tačiau retai susimąstome apie jų kilmę ir istoriją. Šie pavadinimai, nors ir atrodo savaime suprantami anglakalbiame pasaulyje, slepia įdomias sąsajas su senovės Romos kultūra, mitologija ir astronomija. Šiame straipsnyje panagrinėsime kiekvieno mėnesio pavadinimo kilmę, reikšmę ir su juo susijusius įdomius faktus.
January (Sausis)
Sausis, pirmasis metų mėnuo, pavadintas senovės romėnų dievo Jano (Janus) garbei. Janas buvo vartų, durų, pradžios ir pabaigos dievas. Jis dažnai vaizduojamas su dviem veidais – vienu žiūrinčiu į praeitį, kitu – į ateitį. Tai simbolizuoja sausio mėnesio padėtį – žvelgimą į praėjusius metus ir naujų metų pradžią. Įdomu tai, kad senovės Romoje sausis ne visada buvo pirmasis metų mėnuo. Iš pradžių romėnų kalendoriuje metai prasidėdavo kovo mėnesį.
February (Vasaris)

Vasario pavadinimas kilęs iš romėnų apsivalymo festivalio „Februa”. Šis festivalis vykdavo vasario 15 dieną ir buvo skirtas apsivalyti nuo nuodėmių ir pasiruošti naujam derliaus sezonui. Festivalio metu buvo atliekami įvairūs ritualai, aukojamos aukos. Žodis „februa” lotynų kalboje reiškia „apsivalymas”. Vasaris taip pat yra trumpiausias metų mėnuo, turintis 28 dienas, o kas ketverius metus – 29 dienas.
March (Kovas)
Kovas pavadintas karo dievo Marso garbei. Marsas buvo vienas svarbiausių romėnų dievų, laikomas Romos miesto įkūrėjo Romulo tėvu. Kovo mėnuo buvo laikomas palankiu laiku pradėti karinius žygius, todėl ir buvo pavadintas karo dievo vardu. Senovės Romoje kovo mėnuo buvo pirmasis metų mėnuo, simbolizuojantis naujo gyvenimo ciklo pradžią po žiemos.
April (Balandis)
Balandžio mėnesio pavadinimo kilmė nėra visiškai aiški. Yra kelios teorijos. Viena iš jų teigia, kad pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio „aperire”, reiškiančio „atsiverti”, „atidaryti”. Tai siejama su pavasariu, kai pradeda skleistis pumpurai ir žydėti gėlės. Kita teorija sieja balandžio pavadinimą su graikų deive Afrodite (romėnų Venera), meilės ir grožio deive. Balandis taip pat yra mėnuo, kai daugelyje šalių švenčiama Velykos.
May (Gegužė)
Gegužės mėnuo pavadintas romėnų deivės Majos (Maia) garbei. Maja buvo augimo ir vaisingumo deivė, taip pat viena iš Plejadžių žvaigždyno žvaigždžių. Ji buvo laikoma Vulkano, ugnies dievo, žmona. Gegužės mėnuo simbolizuoja gamtos atgimimą, žydėjimą ir augimą. Daugelyje kultūrų gegužė yra laikoma pavasario pilnatvės mėnesiu.
June (Birželis)
Birželio mėnuo pavadintas romėnų deivės Junonos (Juno) garbei. Junona buvo santuokos, motinystės ir moterų globėja, Jupiterio žmona ir deivė karalienė. Birželis dažnai laikomas vestuvių mėnesiu, nes Junona buvo laikoma santuokos sergėtoja. Įdomu tai, kad birželis taip pat yra mėnuo, kai Šiaurės pusrutulyje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis – vasaros saulėgrįža.
July (Liepa)
Liepos mėnuo pavadintas Romos imperatoriaus Gajaus Julijaus Cezario garbei. Cezaris reformavo romėnų kalendorių ir savo gimimo mėnesį, anksčiau vadintą „Quintilis” (penktasis mėnuo), pervadino savo vardu. Liepa yra vienas iš dviejų mėnesių (kartu su rugpjūčiu), turinčių 31 dieną.
August (Rugpjūtis)
Rugpjūčio mėnuo pavadintas pirmojo Romos imperatoriaus Augusto garbei. Augustas tęsė Cezario pradėtą kalendoriaus reformą ir savo garbei pervadino mėnesį „Sextilis” (šeštasis mėnuo). Jis taip pat pasirūpino, kad rugpjūtis turėtų tiek pat dienų, kiek ir liepa (Cezario mėnuo), todėl pridėjo vieną dieną prie rugpjūčio, atimdamas ją iš vasario.
September (Rugsėjis)
Rugsėjo pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio „septem”, reiškiančio „septyni”. Tai atspindi senovės romėnų kalendorių, kuriame rugsėjis buvo septintasis mėnuo (metai prasidėdavo kovo mėnesį). Nors dabar rugsėjis yra devintasis mėnuo, jo pavadinimas išliko nepakitęs.
October (Spalis)
Spalio pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio „octo”, reiškiančio „aštuoni”. Kaip ir rugsėjo atveju, spalio pavadinimas atspindi jo buvusią padėtį romėnų kalendoriuje – aštuntasis mėnuo. Spalis yra rudens mėnuo, kai gamta ruošiasi žiemai.
November (Lapkritis)
Lapkričio pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio „novem”, reiškiančio „devyni”. Tai dar vienas priminimas apie senovės romėnų kalendorių. Lapkritis yra mėnuo, kai medžiai meta lapus ir gamta visiškai pereina į ramybės būseną.
December (Gruodis)
Gruodžio pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio „decem”, reiškiančio „dešimt”. Gruodis buvo dešimtasis mėnuo senovės romėnų kalendoriuje. Gruodis yra žiemos pradžios mėnuo, kai švenčiamos Kalėdos ir Naujieji metai.
Apibendrinimas
Anglų kalbos mėnesių pavadinimai yra ne tik laiko matavimo vienetai, bet ir istorijos, mitologijos ir kultūros atspindžiai. Kiekvienas mėnesio pavadinimas turi savo unikalią kilmę ir reikšmę, siejančią mus su senovės Roma ir jos tradicijomis. Suprasdami šiuos pavadinimus, galime geriau suvokti kalbos raidą ir kultūrinį paveldą.