Kiekvienais metais, deklaruodami pajamas, turime galimybę skirti iki 2 procentų sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM) pasirinktai organizacijai. Daugelis renkasi paremti kultūros, meno ar socialines iniciatyvas, tačiau svarbu nepamiršti ir tų, kurie patys negali paprašyti pagalbos – gyvūnų. 2 procentų GPM skyrimas gyvūnų globos organizacijoms yra paprastas, nieko nekainuojantis, bet itin reikšmingas būdas prisidėti prie beglobių, apleistų ar sužeistų gyvūnų gerovės.
Kodėl Svarbu Remti Gyvūnų Globos Organizacijas?
Gyvūnų prieglaudos ir globos organizacijos Lietuvoje susiduria su daugybe iššūkių. Nuolatinis lėšų trūkumas, perpildytos patalpos, didelis savanorių poreikis ir augantis beglobių gyvūnų skaičius – tai tik keletas problemų, su kuriomis jos kovoja kasdien. Šios organizacijos dažnai veikia tik entuziastų ir geradarių dėka, todėl kiekvienas euras yra gyvybiškai svarbus.
Jūsų skirti 2 procentai GPM gali padėti:
- Aprūpinti gyvūnus maistu ir būtiniausiomis priemonėmis. Kokybiškas maistas, kraikas, pavadėliai, antkakliai, žaislai – visa tai kainuoja, o gyvūnų prieglaudose šių priemonių poreikis yra didžiulis.
- Suteikti veterinarinę pagalbą. Daugelis į prieglaudas patenkančių gyvūnų yra sužeisti, sergantys ar neprižiūrėti. Jiems reikalingi skiepai, sterilizacija/kastracija, gydymas nuo parazitų, o kartais ir sudėtingos operacijos.
- Užtikrinti tinkamas gyvenimo sąlygas. Prieglaudos stengiasi sukurti kuo jaukesnę ir saugesnę aplinką gyvūnams. Tai apima ne tik pastogę ir maistą, bet ir socializaciją, dresūrą, žaidimus, kad gyvūnai jaustųsi mylimi ir pasiruošę naujam gyvenimui.
- Vykdyti švietėjišką veiklą. Daugelis organizacijų aktyviai dirba su visuomene, siekdamos didinti sąmoningumą apie gyvūnų teises, atsakingą elgesį su gyvūnais ir beglobių gyvūnų problemą.

- Ieškoti naujų namų. Pagrindinis prieglaudų tikslas – surasti beglobiams gyvūnams mylinčius ir atsakingus šeimininkus. Tai ilgas ir sudėtingas procesas, reikalaujantis daug pastangų ir išteklių.
Kaip Skirti 2 Procentus Gyvūnams?
Skirti 2 procentus GPM gyvūnų globos organizacijai yra labai paprasta. Tai galima padaryti elektroniniu būdu per Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS). Štai žingsniai, kuriuos reikia atlikti:
- Prisijunkite prie EDS sistemos (eds.vmi.lt) per savo elektroninę bankininkystę, mobilųjį parašą arba kitą identifikavimo priemonę.
- Pasirinkite skiltį „Deklaravimas”, tada „Pildyti formą”.
- Iš dažniausiai pildomų formų sąrašo pasirinkite „Prašymas pervesti pajamų mokesčio dalį paramos gavėjams ir (arba) politinėms partijoms” (forma FR0512).
- Užpildykite formą, nurodydami pasirinktos gyvūnų globos organizacijos duomenis:
- E1 laukelyje – Gavėjo tipas (pasirinkite 2 – Paramos gavėjas).
- E2 laukelyje – Gavėjo identifikacinis numeris (kodas). Jį rasite organizacijos interneto svetainėje arba VMI duomenų bazėje.
- E3 laukelyje – Mokesčio dalies paskirtis (galite įrašyti, pavyzdžiui, „Gyvūnų globai”).
- E4 laukelyje – Mokesčio dalies dydis procentais (įrašykite 2,00).
- E5 laukelyje – Mokesčio dalį skiriu iki mokestinio laikotarpio (galima skirti paramą iki 5 metų, įrašant atitinkamus metus).
- Patvirtinkite ir pateikite užpildytą formą.
Svarbu! Formą FR0512 reikia pateikti iki gegužės 1 dienos. Jei jau pateikėte metinę pajamų deklaraciją, bet pamiršote skirti 2 procentus, galite tai padaryti atskirai, pateikdami tik FR0512 formą.
Kokią Organizaciją Pasirinkti?
Lietuvoje veikia daugybė gyvūnų globos organizacijų, kurios nuoširdžiai rūpinasi beglobiais gyvūnais. Renkantis, kuriai organizacijai skirti savo paramą, verta atsižvelgti į keletą aspektų:
- Organizacijos veiklos sritis. Kai kurios organizacijos specializuojasi tam tikrų gyvūnų (pvz., šunų ar kačių) globoje, kitos rūpinasi visais gyvūnais.
- Organizacijos dydis ir pajėgumai. Didelės organizacijos dažnai turi daugiau išteklių ir gali priimti daugiau gyvūnų, tačiau mažesnės organizacijos gali būti labiau orientuotos į individualų gyvūnų poreikių tenkinimą.
- Organizacijos skaidrumas. Pasidomėkite, ar organizacija viešai skelbia savo finansines ataskaitas, ar aiškiai komunikuoja apie savo veiklą ir pasiekimus.
- Atsiliepimai ir rekomendacijos. Pasiklausinėkite draugų, pažįstamų, ar jie turi patirties su kuria nors gyvūnų globos organizacija, ar gali ją rekomenduoti.
- Organizacijos geografinė vieta. Galbūt norite paremti organizaciją, veikiančią jūsų mieste ar rajone.
Nesvarbu, kurią organizaciją pasirinksite, jūsų parama bus labai vertinga ir prisidės prie geresnio gyvūnų gyvenimo. Kiekvienas išgelbėtas, pamaitintas, pagydytas ar naujus namus radęs gyvūnas yra didžiulis laimėjimas, kurį įmanoma pasiekti tik bendromis jėgomis. 2 procentai GPM – tai mažas žingsnis, galintis padaryti didelį skirtumą.
Kiti Būdai Padėti Gyvūnų Globos Organizacijoms
Be 2 procentų GPM skyrimo, yra ir kitų būdų, kaip galite prisidėti prie gyvūnų gerovės:
- Aukojimas. Dauguma gyvūnų globos organizacijų priima finansines aukas, kurios gali būti panaudotos įvairiems poreikiams – nuo maisto ir vaistų pirkimo iki prieglaudų infrastruktūros gerinimo.
- Savanorystė. Gyvūnų prieglaudoms visada reikia savanorių pagalbos – gyvūnų vedžiojimui, priežiūrai, tvarkymuisi, bendravimui su potencialiais šeimininkais ir kt.
- Daiktų aukojimas. Prieglaudoms dažnai trūksta įvairių daiktų – maisto, kraiko, pavadėlių, guolių, žaislų, rankšluosčių, valymo priemonių ir kt.
- Laikinoji globa. Jei turite galimybę, galite laikinai priglausti gyvūną iš prieglaudos, kol jam bus surasti nuolatiniai namai. Tai puiki proga padėti gyvūnui socializuotis ir pasiruošti gyvenimui šeimoje.
- Informacijos skleidimas. Pasidalinkite informacija apie gyvūnų globos organizacijas ir jų veiklą socialiniuose tinkluose, papasakokite draugams ir pažįstamiems apie galimybes padėti.
- Atsakingas elgesys su gyvūnais. Rūpinkitės savo augintiniais, sterilizuokite/kastruokite juos, nepalikite jų likimo valiai.
Atminkite, kad net ir mažiausia pagalba yra labai svarbi. Kartu mes galime sukurti geresnį pasaulį gyvūnams.